Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ułożenie kostki brukowej przez fachowców może kosztować około 40-60 zł za metr kwadratowy bez materiałów. W przypadku gdy dysponujemy wolnym czasem i chęcią stworzenia czegoś, możemy z powodzeniem zabrać się za to samemu.

Co będzie nam potrzebne?

- szpadel do kopania
- słupki i sznurek do oznaczenia drogi
- ubijarka
- kruszywo lub tłuczeń do podbudowy
- piasek wymieszany z cementem do warstwy podkładowej
- krawężniki
- kostka brukowa
- piasek do posypania gotowej nawierzchni

Etap pierwszy - korytowanie i niwelacja terenu

Pierwszym etapem układania kostki brukowej jest oznaczenie granic podjazdu słupkami ze sznurkiem. Po oznaczeniu możemy przystąpić do kopania koryta. Głębokość zależy od rodzaju gleby. Im gleba bardziej wilgotna, tym będziemy potrzebowali grubszej podbudowy, więc i głębokość koryta musi być większa (waha się między 15 a 40 cm). W tym etapie musimy zadbać też o niwelację terenu, czyli wyrównanie podstawy do planowanej powierzchni. Warto tu zaplanować niewielki spadek skośny terenu, aby w przyszłości na drodze nie tworzyły się kałuże.

Krawężniki

Kolejnym etapem układania kostki brukowej jest ułożenie krawężników. Warto przede wszystkim zaplanować, żeby szerokość drogi odpowiadała wielokrotności szerokości kostki, tak aby później nie trzeba było przycinać każdej kolejnej kostki bruku. Warto zadbać o równe ułożenie krawężników, gdyż później będą pełniły rolę ustalania poziomu dla kostki i podbudowy. Krawężniki układa się na warstwie gęstego betonu i obsypuje z zewnątrz ziemią.

Podbudowa

Gdy mamy wytyczoną linię krawężników, możemy przystąpić do wysypywania i ubijania podbudowy - czyli kruszywa lub tłucznia. W przypadku, gdy warstwa podbudowy będzie większa niż 10-20 cm, warto poszczególne warstwy nakładać stopniowo i każdą z osobna ubijać i poziomować. Na podbudowę wysypywana jest luźna posypka cementowo-piaskowa, którą później poziomujemy i wyrównujemy do wyznaczonego poziomu (przy pomocy sznurka i poziomicy). Grubość tej warstwy powinna wynosić od 5 do 10 cm.

Podbudowa dla kostki brukowej

Posypka dla kostki brukowej


Kostka brukowa

Następnie rzędami ciasno układamy kostkę brukową pamiętając o zaplanowanym wcześniej wzorze. Po ułożeniu dobijamy kostkę do podłoża i na końcu rozprowadzamy na powierzchni piasek.

Jak samemu ułożyć kostkę brukową


Źródło: http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/43/Jak-samemu-ulozyc-kostke-brukowa/ , http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,870/Itemid,55/

Zobacz też:
Ile kosztuje kostka brukowa

0 komentarze:

Prześlij komentarz