Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wypełniając wniosek o warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej musimy zdecydować, czy w domu chcemy mieć prąd jednofazowy, czy trój fazowy. Co to oznacza i którą opcję powinniśmy wybrać?

Różnica między przyłączem jedno a trójfazowym (siła) jest taka, że prąd trójfazowy płynie czterema kablami (3 fazy + tzw. 0 robocze) i jego napięcie wynosi 400 V. Prąd jednofazowy korzysta z dwóch kabli i ma napięcie 230 V. W związku z tymi różnicami przyłącze trójfazowe daje nam dodatkowe korzyści.

Przede wszystkim moc osiągana na przyłączu trójfazowym jest dużo większa niż ta na jednofazowym. Dlatego przy sile możemy korzystać z urządzeń o większej mocy - począwszy od betoniarek i spawarek, skończywszy na kuchniach indukcyjnych. O tym, jak duża jest to różnica mogą świadczyć możliwości przepływowych ogrzewaczy wody. Te pod prąd jednofazowy osiągają moc do 6kW, co pozwala na podgrzanie 2-3 litrów wody na minutę (aby wziąć prysznic potrzebujemy około 5 litrów ciepłej wody na minutę). Wielopunktowe ogrzewacze trójfazowe osiągają moc do 24 kW, co znacznie zwiększa ilość podgrzewanej wody.

Kolejną zaletą przyłączy trójfazowych jest możliwość rozdziału instalacji elektrycznej na trzy niezależne sieci. Pod dwiema fazami mogą znajdować się urządzenia o wysokiej mocy - na przykład kuchenka elektryczna czy bojler, a pod trzecią czułe urządzenia RTV. Dzięki temu nagłe spadki mocy po uruchomieniu urządzeń o wysokim poborze prądu nie wpłynie na działanie komputera czy telewizora.

Ponadto, każda faza posiada własny bezpiecznik. Więc jeżeli na jednej fazie będzie zwarcie i bezpiecznik "wyskoczy", pozostałe zostaną nietknięte.

Podsumowując, przy obecnie dostępnej liczbie wykorzystywanych urządzeń elektrycznych w domach jednorodzinnych konieczne jest zakładanie przyłączy trójfazowych, które dają większe możliwości i komfort korzystania.

Zobacz też:
Formalności przed budową domu
Jaką wybrać moc przyłączeniową
Etapy budowy domu

1 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Osobiście dla domu na wsi wziąłbym prąd trójfazowy, bo poza obszarem mocno zabudowanym często zdarzają się awarie prądu. Czasem wysiadają nie wszystkie fazy a tylko jedna, wtedy wystarczy przepiąć urządzenia do innego gniazdka. Oczywiście przy założeniu, że te trzy fazy są rozsądnie "rozciągnięte" po domu...

Prześlij komentarz