Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.


Wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie to recepta na obniżenie kosztów ponoszonych za zużycie wody pitnej. Pożyteczna deszczówka nadaje się do nawadniania roślin, mycia samochodu oraz używana jest w pralkach i do spłukiwania toalet. Z uwagi na wymogi sanitarne nie nadaje się do picia ani czynności higienicznych.

Skład wody deszczowej w dużej mierze zależy od czystości powietrza oraz elementów, które napotyka już na ziemi. Woda opadowa charakteryzuje się dużą zawartością gazów (tlenu, azotu, dwutlenku węgla). Może być wzbogacona o pewne ilości soli mineralnych. Jej pH oscyluje koło 6, jednak zanieczyszczenia w postaci dwutlenku siarki, siarkowodoru czy tlenku azotu mogą jeszcze bardziej obniżyć pH do 5,5. Jeśli chodzi o inne zanieczyszczenia, to nie można nie wspomnieć o sadzy, pyłkach roślinnych, przemysłowych, drobnoustrojach. Deszczówka to woda miękka, niechlorowana.

Najprostsze wykorzystanie wody deszczowej to gromadzenie opadów, w tym gradu i śniegu dla potrzeb nawadniania ogrodu. Zbiorniki na deszczówkę powinny być wykonane z materiału antykorozyjnego. Tzw. zbieracz, do którego spływa woda z rury spustowej systemu rynnowego, najczęściej zakopywany jest w ziemi. Jeśli chcemy pełniej wykorzystać deszczówkę np. zasilić urządzenia domowe, potrzeba zamontować odpowiednio pompę połączoną z instalacją wodną wewnątrz budynku.

Zbiorniki na deszczówkę można wykonać samemu, wkopując w ziemię betonowe kręgi albo kupione gotowe zbieracze z tworzywa sztucznego. Koszt obu przedsięwzięć jest dość podobny w granicach tysiąca pięciuset złotych. Można także zbudować własny betonowy zbieracz deszczówki - do sporządzonego wykopu wykonać wylewkę zbrojona na dnie, ściany wzmocnić prętami np. zakupionymi na złomie, następnie zalać je betonem własnej roboty, a na koniec zbrojone prostokątne pokrywy też można wykonać samemu po odlaniu w formie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz