Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ile kosztuje załatwienie wszystkich formalności przed budową to jedno z pytań, które możemy sobie zadawać na początku interesowania się nowym domem. Otóż samo uzyskanie pozwolenia w starostwie nic nie kosztuje. Słono zapłacimy jednak za załatwienie wszystkich dokumentów potrzebnych do złożenia wniosków.

1. Przede wszystkim potrzebujemy wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego. Za oba dokumenty zapłacimy jakieś 50 zł (mimo, że są to po prostu kserówki).

2. Musimy uzyskać też warunki przyłączenia wody (urząd gminy) i prądu (zakład energetyczny). Na szczęście te dokumenty nic nie kosztują. Zapłacimy dopiero za same przyłącza, ale tego nie potrzebujemy do uzyskania samego pozwolenia.

3. Niekiedy potrzebujemy mapę lokalizacyjną z urzędu geodezji. Koszt mapki to kolejne 50 zł.

4. Do niektórych późniejszych dokumentów będziesz potrzebować też wypisu z księgi wieczystej (z sądu rejonowego). Każdy wypis to 30 zł i jest ważny tylko przez miesiąc.

5. Pierwszym poważnym kosztem jest mapa do celów projektowych. Zamawiasz ją u geodety. Cena zależy od powierzchni działki. Zazwyczaj kosztuje to 600-700 zł za hektar, przy czym należy pamiętać, że mapa nie obejmuje tylko obszaru działki, ale też dodatkowe 30 metrów z każdej strony.

6. Do złożenia wniosku potrzebujemy też projektu domu i wrysowania go w mapę do celów projektowych. Za gotowy projekt zapłacimy 2 000 - 2 500 zł. Do tego dochodzi koszt architekta - około 1500 zł i koszty przygotowania projektów przyłączeń - po 1000 zł za instalację.

Całkowity koszt uzyskania pozwolenia na budowę domu to jakieś 7 000 - 8 000 zł. Nie licząc kosztów paliwa i czasu straconego na całą biurokrację.

Zobacz też:
Zawiadomienie o zakończeniu prac budowlanych
Jak prowadzić dziennik budowy
Etapy budowy domu
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę ogrodzenia?

3 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Czasem potrzebne jest też uzgodnienie zjazdu z drogi na działkę, co samo w sobie też wymaga sporo papierologii.

Madziorex pisze...

jaki wyrys????
wyrys z mapy kosztuje 120 zł i służy do założenia KW
potrzebana jest odbitka z mapy najczęściej sytułacyjno- wysokościowej lub zasadniczej

Anonimowy pisze...

No proszę ile przydatnych informacji może się zmieścić na 1 stronie. W sumie mało kto zdaje sobie w pełni sprawę z tego, ile dom kosztuje i ile trzeba włożyć czasu na załatwianie wszystkich zezwoleń, pozwoleń, odbiorów itd. Ludzie widzą projekt za 2300 oraz od razu wyliczenie budowy np. 300 tys i myślą, że za 302.300 zł wybuduje ktoś im dom. Napalają się, biorą kredyt na 400 tys aby mieć na meble a później oczy im wychodzą z orbit ile to rzeczywiście wszystko kosztuje.

Prześlij komentarz