Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Francuski styl urządzania mieszkań, wywodzący się z baroku i klasyki, kojarzy sie przede wszystkim z zupełnym zaprzeczeniem minimalizmu. Ważną rolę odgrywa tu symetria, która nakazuje ustawienie foteli, obrazów czy też lampionów parami. Nieodzownym elementem są również tak zwane „ludwiki”, czyli stylowe francuskie meble, takie jak szezlongi, etażerki, czy fotele. Nie bez znaczenia są też dekoracyjne detale, takie jak klasycznie złocone klamki, zamki, uchwyty oraz ramy pięknych tableau peinture (fr. obraz malowany).

Tableau peinture - obraz malowany po francuskuObecnie można jednak zaobserwować, że mimo przywiązania Francuzów do tradycji, czysty klasyczny styl zdaje się odchodzić w cień. Coraz większe znaczenie ma nowoczesność, którą wprowadzają przedstawiciele bobo (bourgeois boheme, fr. mieszczańska cyganeria). Są to ludzie pracujący w wolnych zawodach, intelektualiści, którzy cenią sobie niezależność i pozwalają na ekstrawagancję. Często mieszkają w loftach.

Francuskie wnętrze klasyczneCzy to oznacza, że klasyka zaniknie, a tableau peinture odejdzie do lamusa? Niezupełnie. Nawet w nowoczesnych francuskich mieszkaniach i loftach daje o sobie znać francuski sentyment do klasyki. W nowoczesny wystrój wplatane są klasyczne elementy. Ludzie starają się zachować stare rzeczy, które posiadają odpowiednie walory estetyczne i nadają wnętrzom oryginalny i unikalny charakter. Popularne jest również łączenie elementów pochodzących z różnych kultur i z różnych stron świata. Poza tym, wszyscy dobrze wiemy, że wszelkie trendy i fascynacje w modzie lubią się powtarzać, co nie wyklucza fali powrotu do stylu czysto klasycznego.

Stickers muraux - czyli naklejki na ścianę
Popularne ostatnio stickers muraux, czyli naklejki na ścianę.

0 komentarze:

Prześlij komentarz