Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Jednym z dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę domu jest dokument określający warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Uzyskujemy go od miejscowego dostawcy energii elektrycznej - na przykład PGE. Druk wniosku można uzyskać na miejscu - w biurze obsługi klienta "elektrowni" lub pobrać ze stron firm energetycznych. Przykład: http://www.zewt-dystrybucja.com.pl/?pid=133.

Wniosek o techniczne warunki przyłączenia do sieci energetycznej zawiera informacje ogólne o obiekcie i jego przeznaczeniu oraz kilka pól dotyczących mocy przyłączeniowej oraz szacowanego rocznego zużycia energii elektrycznej. Przed wizytą w biurze obsługi klienta warto zastanowić się jakie wartości mocy i zużycia prądu przewidujemy dla naszego domu.

Przede wszystkim, moc przyłączeniowa zależy od sposobu ogrzewania. Samo ogrzewanie prądem wymaga ponad 10 kW mocy - jeden grzejnik to około 2kW, ogrzewanie podłogowe - 2-3 kW dla jednego pokoju , pompa ciepła - 3kW, bojler - 1,5 kW, etc.

Do pozostałych dużych pożeraczy prądu należą kuchenki i piekarniki (5-7 kW), żelazka, czajniki elektryczne, etc. Jednak nie wszystkie te urządzenia pracują jednocześnie. Dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok 150 m2 wystarczy maksymalna moc przyłączeniowa o wartości 10 - 14 kW. Na czas budowy przyjmuje się moc rzędu 9-13 kW.

Roczne zużycie energii również zależy od sposobu ogrzewania. Dla domu korzystającego z innych sposobów ogrzewania, roczne zużycie energii elektrycznej to 2-3 tysiące Kwh. Najwięcej energii wymagają wtedy żarówki (o ile nie są energooszczędne), lodówka, telewizory. Elektryczny piec centralnego ogrzewania zwiększy zużycie energii nawet o 10 000 kWh. Pompa ciepła to około 5 000 kWh. Bojler - 4 000 kWh, itd. Na czas budowy przyjmuje się roczne zużycie energii na poziomie 200-400 kWh.

Do obliczenia szacowanej mocy i zużycia energii na potrzeby wniosku można wykorzystać kalkulator energii na serwisie Vattenfall: http://www.vattenfall.pl/kalkulatorenergii/

Zobacz też:
Formalności przed budową domu
Przyłącza jedno- czy trójfazowe
Etapy budowy domu

0 komentarze:

Prześlij komentarz