Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Budowa domu wiąże się z wieloma wyborami i decyzjami, które musimy podjąć. Jednym z takich wyborów wiąże się z kwestią pokrycia dachowego. Na rynku mamy wiele możliwych opcji wyboru pokryć dachowych. Różnią się one ceną i możliwościami, każde ma swoje wady i zalety. W tym poście postaram się przedstawić możliwości i cechy pokryć dachowych.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, od czego zależy podjęcie decyzji. Otóż są czynniki, które mogą wpłynąć na naszą decyzję lub nas całkiem od niej wyręczyć. Jednym z takich czynników, istotnych przy wyborze pokryć dachowych jest kąt nachylenia dachu. Jest on ważny ponieważ od spadzistości dachu zależy wymagana gęstość pokrycia (dachy spadziste nie wymagają aż takiej gęstości jak dachy płaskie, ponieważ woda łatwo po nich spływa). Ponadto w Polsce obowiązują normy określające minimalne i maksymalne nachylenie dachu dla konkretnych rodzajów pokryć:
* od 3° do 17° - papa asfaltowa potrójnie układana na betonie lub deskowaniu
* od 11° do 31° - papy asfaltowa podwójnie układana na betonie lub deskowaniu
* od 3° do 90° - falista blacha stalowa i aluminiowa
* od 11° do 90° - blacha stalowa ocynkowana
* od 31° do 45° - zakładkowa dachówka ceramiczna

Skomplikowana konstrukcja dachuNa wybór rodzaju pokrycia dachowego może wpłynąć także planowany stopień skomplikowania dachu. Pokrycia dachowe oparte na dużych elementach (jak blachy) dobrze sprawdzają się na prostych dachach. Jeżeli jednak dach ma wiele różnych krzywizn, załamań i wykuszów położenie blachy będzie wiązało się z koniecznością jej bardziej zaawansowanej obróbki. W takim przypadku rośnie koszt robocizny oraz powstaje wiele odpadów, które nie będą mogły być wykorzystane.

Śnieg na dachuNie możemy zapominać też o lokalnych warunków meteorologicznych. Wybór rodzaju pokrycia dachowego będzie zależał chociażby od obfitości opadów deszczu i śniegu oraz od natężenia wiatru. W górach, gdzie śniegu pada dużo więcej niż na pozostałym obszarze, dachy muszą mieć duże nachylenie, aby śnieg nie zalegał, a w miejscach o dużym natężeniu wiatru zaleca się wybór dachówki, aby wykluczyć ryzyko porwania całych połaci z blachy.

Na koniec pozostają kwestie prawne związane z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Urząd gminy może określić jakie rodzaje dachu i pokrycia dopuszcza się na danym terenie. Zazwyczaj są to wytyczne odnośnie dopasowania wyglądu dachu do pozostałych budynków w okolicy (na przykład ze względu na charakter miasta, czy regionu).

Zobacz też - rodzaje pokryć dachowych »

0 komentarze:

Prześlij komentarz