Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Planując wyposażenie domu, a nawet wcześniej, myśląc o wyborze samego projektu, często chcemy już na pierwszych etapach budowy domu zobaczyć jak nasz dom mógłby docelowo wyglądać. Z pomocą mogą nam przyjść programy do projektowania wnętrz. Niestety, większość z nich jest przeznaczona dla projektantów - ekspertów w zakresie planowania wykończenia wnętrz - co zazwyczaj powoduje wysoki stopień skomplikowania takich aplikacji i zazwyczaj duże koszty nabycia licencji. W tym poście chciałem zaprezentować program, który jest darmowy i jednocześnie przystępny dla początkujących użytkowników.

Tym darmowym programem do projektowania wnętrz jest Sweet Home 3D.

Jest to program na otwartej licencji typu open source, więc jest całkowicie bezpłatny - każdy może z niego korzystać i każdy może współuczestniczyć w jego tworzeniu. Program Sweet Home 3D jest ponadto bardzo intuicyjny w obsłudze. Po zapoznaniu się z krótkim opisem działania możemy od razu przystąpić do budowy pomieszczeń i planowania rozmieszczenia poszczególnych elementów wnętrza.

Widok ogólny programu do projektowania wnętrz

W programie wbudowana jest biblioteka kilkudziesięciu modeli, które możemy wykorzystać, takich jak meble, wyposażenie łazienki, drzwi, okna czy schody. Ponadto na oficjalnej stronie programu dostępna jest rozszerzona biblioteka kilkuset elementów, więc jeżeli czegoś nam zabraknie, zawsze możemy pobrać za darmo z internetu. Jeżeli interesujemy się modelowaniem 3D, to ten program do projektowania wnętrz umożliwia też import modeli stworzonych w programach takich jak Blender.

Biblioteka gotowych modeli do wykończenia wnętrz

Oprócz widoku z góry mamy też możliwość wybrania się na "wirtualną wycieczkę" sprawdzając rozkład stworzonych przez nas wnętrz. Możemy też wybrany widok wyeksportować jako zdjęcie lub film w różnych poziomach dokładności odwzorowania.

Gotowe wnętrze zaprojektowane przy pomocy darmowego programu

Poniżej znajduje się krótki film wyeksportowany z programu. Wnętrza, które są na filmie to efekt kilkudziesięciu minut zabawy programem i nie są jeszcze oczywiście skończone. Program ma możliwość eksportowania zdjęć i filmów w różnych poziomach jakości. Poniżej przedstawiony film ma jakość 2 z 4, więc mógłby być jeszcze lepszy, chociaż czas renderingu filmu w najwyższej jakości to kilka godzin.Oczywiście Sweet Home 3D ma też swoje wady. Przede wszystkim nie oferuje dokładności takiej jak komercyjne programy do projektowania wnętrz. Nie możemy zaplanować wszystkich najmniejszych szczegółów chociażby z uwagi na ubogą bibliotekę modeli. Ponadto jakość wykonanych "zdjęć" też daje wiele do życzenia. Nowoczesne programy do projektowania wnętrz ukazują projekty tak jakby były rzeczywiste.

Jednak mimo wszystko program darmowy i bardzo łatwy w obsłudze, co czyni go doskonałym wsparciem dla osób planujących budowę domu lub remont w zaplanowaniu rozmieszczenia poszczególnych elementów wnętrza.

Program można pobrać ze strony http://www.sweethome3d.com/download.jsp - wersja "Windows Installer" na dole strony.

Zobacz też:
Obsługa programu Sweet Home 3D - pierwsze kroki

Darmowy program do projektowania ogrodów
Gotowe projekty wnętrz wykonane przy użyciu Google Sketch UP
Gotowe projekty ogrodów

0 komentarze:

Prześlij komentarz