Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ogrzewanie podłogowe ma swoje zalety jak i wady, z którymi powinniśmy zapoznać się przed podjęciem decyzji. Warto tu też wspomnieć, że ogrzewanie podłogowe można zastosować tylko w wybranych pomieszczeniach, takich jak na przykład łazienka, gdzie nasze stopy najbardziej narażone są na zimno i nierówne rozprowadzanie ciepła z grzejnika.

Zalety ogrzewania podłogowego

Przede wszystkim, ogrzewanie podłogowe daje dużo większy komfort niż tradycyjne grzejniki. Ciepło rozprowadzane jest równomiernie, więc nie ma znaczenia jak daleko od grzejnika się znajdujemy. Ponadto grzanie pochodzi z podłogi, a zazwyczaj w stopy jest nam najchłodniej.

Drugą zaletą ogrzewania podłogowego jest estetyka. Dzięki temu, że grzejnikiem jest cała podłoga, nie potrzebujemy instalować grzejników, co daje więcej możliwości aranżacji wnętrza. W miejsce grzejnika możemy postawić szafkę, łóżko, etc.

Kolejną zaletą jest niższa temperatura wody przepływającej przez rurki w podłodze. To pozwala na zastosowanie alternatywnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe ma też niestety swoje wady. Pierwszą jest konieczność uwzględnienia instalacji ogrzewania podłogowego już na etapie budowania domu. Montaż podłogówki w wykończonym domu wiąże się z koniecznością kucia i zrywania podłogi.

Wadą jest też gorsza regulacja temperatury. Ze względu na rozmiar, zmiany w temperaturze ogrzewania podłogowego wyczuwalne są dopiero po kilkudziesięciu minutach, podczas gdy podkręcony czy przyciszony grzejnik od razu zmienia swoją temperaturę i szybko wpływa na temperaturę w pomieszczeniu.

Ponadto, wydajność ogrzewania podłogowego zależy od pokrycia podłogi. Najlepiej sprawdzają się kafelki, terakota, czy kamień. Za to panele i dywany dużo mniej efektywnie przewodzą ciepło z ogrzewania podłogowego.

Jak widać zarówno zalety, jak i wady ogrzewania podłogowego powodują, że nie nadają się dobrze do wszystkich wnętrz. Dlatego często spotyka się instalacje mieszane, w których na przykład jedynie łazienka i przedpokój ogrzewane są podłogówką, a pozostałe pomieszczenia grzejnikami. Popularne jest też zainstalowanie ogrzewania podłogowego na parterze, gdzie kuchnia, salon, łazienka i przedpokój mają podłogi wyłożone są twardą powierzchnią, a góra ogrzewana jest grzejnikami, które dodatkowo umożliwiają łatwe dostosowanie temperatury do warunków panujących na zewnątrz, czy naszych chęci. Na przykład możemy je całkiem wyłączyć będąc poza domem lub podkręcić grzejniki gdy na dworze jest wyjątkowo zimna noc.

Zobacz też:
Jak działa centralne ogrzewanie
Jak dobrać moc cieplną kotła węglowego

0 komentarze:

Prześlij komentarz