Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Wielu z nas w marzeniach widzi siebie mieszkających w pięknym domu, oczywiście z kominkiem. Jednak niewielu z nas wie jaką bogatą gamę kominków oferuje obecny rynek – od zupełnie tradycyjnych po elektryczne.

Przykładem tradycyjnego podejścia do tematu są kominki marmurowe, wykonane
ze szlachetnego marmuru, którego niedająca się powtórzyć struktura powoduje, że każdy taki kominek jest unikatowy i oryginalny. Działają one na takiej samej zasadzie jak kominki kaflowe, różnią się jedynie materiałem, z którego są wykonane. Obecnie na taki wydatek pozwolić może sobie każdy, gdyż marmur nie jest już surowcem deficytowym i drogim z racji unowocześnienia technik jego wydobywania. Mogą one oczywiście kosztować krocie, jeśli wykonane są z drogich odmian marmuru, np. zielonego marmuru Rain Forest Green. Zazwyczaj jednak nie są drogie, ponieważ materiał do ich produkcji pochodzi z Chin, które w ostatnim czasie stały się potentatem w dziedzinie wydobycia i obróbki kamieni naturalnych.

Z kolei kominki kaflowe dają wiele możliwości aranżacji, co zadowoli także wymagających klientów. Można do nich montować wkłady z dużymi panoramicznymi szybami, które nadają kominkowi charakter jakby otwartego paleniska. Dużym walorem jest na pewno to, że kafle mogą być zarówno proste, jak i niezwykle bogato zdobione, zatem nadają się do domów stylizowanych. Co więcej, dają także duże pole do popisu jeśli chodzi o projekt wnętrza. Podobnie jak te marmurowe, mogą ogrzewać przyległe doń pomieszczenia.

Ostatnimi czasy do Polski dotarła też moda na cieszące się popularnością w krajach skandynawskich kominki wolnostojące, czyli tzw. kozy. Są to zamknięte i szczelne wolnostojące paleniska, wykonane z żeliwa albo ze stali. Do ich zalet niewątpliwe można zaliczyć dużo niższą cenę ich zamontowania w porównaniu do tradycyjnych kominków. Poza tym, ponieważ są mniejsze można je postawić praktycznie w dowolnym miejscu i potem łatwo przenieść w inne. Ze względu na bogate wzornictwo nadają się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych oraz minimalistycznych. Obecnie sprzedawane urządzenia wyposażone są nawet w termostaty, dzięki którym same dostosowują moc grzania do temperatury wnętrza. W przypadku posiadania takiej kozy ważne jest, by co najmniej raz do roku sprawdzać szczelność przewodów takiego pieca, gdyż gwarantuje to bezpieczeństwo użytkowania.

Ciekawym rozwiązaniem dla naszych wnętrz są kominki narożne, które świetnie nadają się do połączenia wnętrz otwartej strefy dziennej, tj. salonu, jadalni i kuchni. Warto umiejscawiać je na granicy pomieszczeń, trzeba jednak zaplanować to już
na etapie projektu domu. Najczęściej jednak ulokowane są w centralnej części pomieszczenia, np. w salonie, co nadaje im charakter centralnej ozdoby wnętrza, wokół której skupia się życie rodzinne oraz tworzy główne miejsce wypoczynku.

Nawet ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na tradycyjny kominek nie muszą rezygnować z wymarzonego kominka. Po to właśnie wymyślono kominki elektryczne. Dają one, podobnie jak zwykłe kominki, efekt przytulności dzięki blaskowi płomieni. Są bardzo efektywne, gdyż całe wytworzone ciepło oddawane jest
do pomieszczenia. Płomyki można uruchomić zupełnie niezależnie od funkcji ogrzewania,
co pozwala cieszyć oko bez niepotrzebnego dodatkowego dogrzewania. Pobierają energię porównywalną do zwykłej żarówki, co niewątpliwie czyni je energooszczędnymi. Dostępne są różne modele – wolnostojące, naścienne czy do zabudowy, co powoduje, że kominki elektryczne nadają się niemalże do każdego wnętrza.

Jak widać, każdy, komu marzy się kominek może takowy mieć, gdyż wybór jest naprawdę szeroki. Nawet ktoś, kto jeszcze kilka lat temu mógł o takim urządzeniu zapomnieć czy to ze względów finansowych, czy też niemożności skorzystania z tradycyjnych rozwiązań, dziś może spełnić swoje kominkowe marzenie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz