Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ogrodzenie to niewątpliwie jeden z elementów budowy domu, na który w natłoku spraw nie zwracamy większej uwagi na samym początku. Jednak prędzej czy później musimy podjąć decyzję o tym jakie ogrodzenie wybrać. A rodzajów i systemów ogrodzeń jest wiele.

Najprostsze i najtańsze są ogrodzenia z siatki. Siatka dzieli się na zwykłą i zgrzewaną. Jedyną różnicą jest to, że siatka zgrzewana się nie rozciąga, dzięki czemu jest bardziej sztywna. Cena siatki to około 10 zł za mb, do tego dochodzą jeszcze słupki co 3 metry - po 40 zł / szt i drut w przypadku siatki zwykłej. Zaletą takiego rodzaju ogrodzenia jest cena i fakt, że siatkę możemy sami nietrudno założyć. Wadą jest oczywiście przyziemny wygląd, słabe zabezpieczenie antywłamaniowe i to, że przez siatkę wszystko widać. Koszt ogrodzenia działki o powierzchni 1000 m2 to około 3 000 - 4 000 zł za materiały, bez bramy i furtek.

Ogrodzenia z siatki
Ogrodzenie z siatki, źródło http://www.favore.pl/82449_ogrodzenia-z-siatki-bramy-furtki-poznan.html

Kolejnym rodzajem ogrodzeń są ogrodzenia kute. Mogą być oparte na zwykłych słupkach lub kolumnach kamiennych czy murowanych z cegły. Cena jednego, dwumetrowego przęsła to 150 - 300 zł, słupek to z 40 zł. Otoczenie działki o powierzchni 1000 m2 to 10 000 - 20 000 zł za same materiały przy wykorzystaniu słupków, bez bram i furtek.

Ogrodzenia kute
Ogrodzenia kute, źródło: http://www.kow-art.pl/kowalstwo.php?s=1&d=02_bramy_przesla

Zbliżone w wyglądzie do siatki są ogrodzenia panelowe. Zbudowane są z paneli, podobnie jak ogrodzenia kute, ale same panele zbudowane są z zespawanych ze sobą drutów. Cena jednego, dwuipółmetrowego panelu to 100 - 160 zł, do tego dochodzą słupki, o cenie około 50 zł. Koszt ogrodzenia działki 1000 m2 to około 6 000 - 10 000, bez bram i furtek.

Ogrodzenie panelowe
Ogrodzenie panelowe, źródło: http://www.ogrodzenia.elsystem.pl/index.php?id=12

No i na koniec pozostają wszelkie rodzaje ogrodzeń murowanych. Począwszy od murów dzikich i cyklopowych wykonywanych z kamieni polnych układanych nieregularnie, poprzez mury rzędowe wykonywane z kamieni ciosanych, skończywszy na ogrodzeniach z cegły i klinkieru. Zaletą takich ogrodzeń jest oczywiście ich wygląd. Cena otoczenia działki o powierzchni 1000 m2 zazwyczaj przekracza 20 000 - 25 000 zł.


Ogrodzenie murowane, źródło: http://czestochowa.olx.pl/ogrodzenia-z-kamienia-naturalnego-iid-25587028

0 komentarze:

Prześlij komentarz