Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Zagrzybione pomieszczenia są nie tylko nieestetyczne ale również szkodliwe dla zdrowia przebywających w nich osób. Zapobieganie i usuwanie grzyba w pomieszczeniach jest także ważne, gdyż materiał budowlany ulega zniszczeniu pod wpływem przerastających go strzępek i wydzielanych toksyn.
Grzyb może pojawić się wszędzie tam gdzie ma zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, czyli w miejscach wilgotnych, słabo wentylowanych, zacienionych oraz ciepłych. W jego rozmnażaniu sprzyjają nieszczelne rynny deszczowe, przewody kanalizacyjne, wznosząca się wilgoć na ścianach i sufitach. Często zaniedbania, nie w pełni osuszone zalewane podmurówki, niewystarczająca cyrkulacja powietrza szybko przyczynia się do wzrostu wilgotności powietrza. Fizjonomia mieszkańców, a także prace domowe, jak gotowanie, suszenie prania, kąpiele wymagają całodobowego napływu świeżego powietrza. Duży wzrost liczby zagrzybiały domów wynika z wprowadzenia szczelnych okien oraz drzwi. Jeśli zapomnimy o wietrzeniu i zostawianiu otworzonych lufcików na noc, szybko doprowadzimy do wzrostu grzybów oraz roztoczy. Można również stosować różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci.

Zwalczanie grzyba o niewielkim skupisku:
- pleśń usuwamy w gumowych rękawiczkach delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na mokro lub sucho woda z dodatkiem detergentów (w przypadku zastosowania np. Pleśniotox E, Izohan GRZYBOSTOP) lub bez detergentów (w przypadku zastosowania przykładowego BORAMONU)
- na zainfekowane miejsce nanosimy preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta. Do drewnianych zagrzybianych konstrukcji warto stosować środki na większa powierzchnię. Grzyb może szybko rozprzestrzenić się także na miejsca suche, pobierając wodę z odległości kilku metrów.

Zwalczanie grzyba o dużych skupiskach:
- przebarwienia i spękanie tynku świadczy o tym, że pleśń przerosła tynk
- skuwamy tynk w miejscu zaatakowanej ściany i w sąsiedniej odległości 1,0m
- szczotką drucianą lub szpachelką oczyszczamy cegły, pustaki
- oczyszczone miejsca pokrywamy trzykrotnie preparatem pleśniobójczym takim jak przy usuwaniu grzyba o mniejszych skupiskach
- po odczekaniu koło dwóch dni można przystąpić do nanoszenia nowego tynku

Należy podkreślić, że wszelkie preparaty do zwalczania grzybów pleśniowych są szkodliwe dla zdrowia. Podczas ich stosowania koniecznie trzeba chronić oczy i skórę, a po użyciu przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętajmy, że stosowane preparaty grzybobójcze mogą okazać się niewystarczające w profilaktyce, jeśli nie zwalczy się pierwotnej przyczyny ich rozwoju. I ostatecznie może się okazać, że pleśń na ścianach i sufitach po kilku miesiącach czy latach znowu się pojawi.

Więcej na: http://dom.trojmiasto.pl/Sposoby-usuwania-grzybow-plesniowych-w-mieszkaniach-n11723.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz