Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

11 sie 2010

Budowa oczka wodnego

Dekoracyjne oczka wodne to wyjątkowe urozmaicenie ogrodu. Nawet niewielki zbiornik na działce może sprawić wiele frajdy. Jeśli tylko zadbamy o jego czystość i porządek, pozwoli nam cieszyć się widokiem lustrzanej tafli wody, podziwiać rosnące w nim rośliny, obserwować pływające ryby i zwabione owady. Aby stworzyć wspaniałą ozdobę, w której będziemy mogli śledzić tętniące życie zwierząt, trzeba trochę włożyć to swojej pracy.

Budowa oczka wodnego powinna być poprzedzona przemyśleniem lokalizacji, wielkości i kształtu zbiornika. Można go umieścić na przecięciu naturalnego strumyka, lub stworzyć zamknięte oczko wodne. Warto przeznaczyć na niego umiarkowanie słoneczne miejsce, w większej odległości od liściastych drzew i krzewów zrzucających jesienią liście. Powierzchnia najmniejszych oczek wodnych wynosi średnio 8-10m², jeżeli chcemy go zarybić warto zagospodarować jeszcze większą przestrzeń.

Budowa oczka wodnego krok po kroku:
1. Nanosimy kształt oczka wodnego zaznaczając linię piaskiem, trocinami lub żwirem.
2. Usuwamy ziemię systematycznie warstwami 15-20 centymetrowymi do głębokości 120-140cm. Należy sprawdzać poziom brzegów, by nie dopuścić do wylewania się wody z oczka. Pamiętajmy o łagodnych, niestromych brzegach, co zapobiegnie obsuwaniu się ziemi.
3. Usuwamy z gotowego dna wykopu kamienie i korzenie.
4. Pokrywamy dno 2-3cm warstwą piasku lub geowłókniną.
5. Wyścielamy przygotowane dno luźno folią z PCV. Można też wykorzystać gotową formę stawową z polietylenu dostępną w różnych rozmiarach i formach lub też wykładzinę z syntetycznego kauczuku lub matę bentonitową.
6. Wlewamy część wody i pozostawiamy ją na dwa dni.
7. Nadajemy kształtu brzegom układając większe kamienie, najlepiej otoczaki. Unikajmy skał wapiennych, których wypłukiwany z czasem wapń szkodzi w nadmiarze roślinom i zwierzętom wodnym.
8. Skraj foli wkopujemy pionowo w podłożę na głębokość 3cm. Pozwala to uzyskać tzw. przegrodę kapilarną, uniemożliwiająca suchej glebie w sąsiedztwie dostaniu się do sadzawki.
9. Wyścielamy dno większymi i mniejszymi kamieniami, konarami, w celu zapewnienia zwierzętom i rośliną dogodnego do życia środowiska.

Żwirowy brzeg można ustabilizować betonowym krawężnikiem.

Później już tylko obsadzanie roślinnością i zarybianie wieńczy dzieło. Warto też rozważyć umieszczenie w oczku wodnym filtru, pompy oraz oświetlenia. Aby zapewnić stały ruch wody i dobre napowietrzenie właściwe dla ryb, można pokusić się o założenie fontanny lub kaskady.

Warto poczytać: http://www.wymarzonyogrod.pl/1326_3020.htm

0 komentarze:

Prześlij komentarz