Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Teoretycznie, zamawiając instalację centralnego ogrzewania nie musimy znać zasady działania ani schematów całego systemu. Jednak taka wiedza - jak działa centralne ogrzewanie - przyda się przy wyborze poszczególnych elementów instalacji (jak na przykład kotła) oraz przy rozmowach z wykonawcami :)

Centralne ogrzewanie polega na rozprowadzaniu ciepła z jednego (lub kilku) źródeł do elementów, które będą ogrzewały pomieszczenia. Źródłem ciepła jest zazwyczaj kocioł - na paliwo stałe, gaz czy olej. Dodatkowymi źródłami ciepła mogą być kolektory słoneczne czy pompy ciepła, ale najpierw omówmy sytuację najprostszą.

W najprostszym schemacie centralnego ogrzewania kocioł poprzez spalanie paliwa podgrzewa wodę, która z uwagi na różnicę w gęstości (jest lżejsza niż woda zimna) lub dzięki pompom płynie do grzejników, tam się wychładza i wraca do kotła.

W bardziej zaawansowanej instalacji centralnego ogrzewania do obiegu wody z kotła włączona jest też wężownica w bojlerze ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Tak więc oprócz ogrzewania samych grzejników, gorąca woda ogrzewa też wodę na cele użytkowe (krany, prysznic). Czemu woda z kotła nie może iść bezpośrednio do kranu? Ponieważ po pierwsze byłyby za duże straty w podgrzewaniu wody płynącej przez kocioł (w przykładzie jest to schemat zamknięty i woda wracająca do kotła już jest cieplejsza niż ta z sieci). Ponadto woda w grzejnikach jest zbyt gorąca, by mogła być wykorzystywana na cele użytkowe, no i trudno byłoby regulować temperaturę grzania nie wpływając na temperaturę wody użytkowej.

Schemat instalacji CO


Schemat instalacji centralnego ogrzewania - wersja prosta

Rozwinięciem powyższej instalacji jest wykorzystanie dodatkowej grzałki elektrycznej w bojlerze c.w.u. Wtedy w okresie letnim, gdy nie ma potrzeby ogrzewania, czyli palenia w kotle, woda na cele użytkowe może być podgrzewana prądem.

Są też i bardziej zaawansowane schematy instalacji centralnego ogrzewania, gdy dochodzą dodatkowe źródła ciepła, na przykład pompy ciepła, czy kolektory słoneczne.

Podstawowe elementy centralnego ogrzewania w domu:
  • zasobnik na wodę (bojler)
  • grzejniki
  • kocioł podgrzewający wodę w instalacji
  • rury i pozostałe elementy sterujące

Schemat instalacji CO z kolektorami słonecznymi


Schemat instalacji centralnego ogrzewania z kolektorem słonecznym

W takim przypadku do bojlera c.w.u. dochodzi jeszcze jedna wężownica z gorącą wodą pochodzącą z kolektorów słonecznych. Powoduje to, że w okresie letnim, gdy nie palimy w kotle, woda użytkowa może być ogrzewana przez kolektor słoneczny, co obniża koszty ogrzewania elektrycznego.

Zobacz też:
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Jak działa ogrzewanie podłogowe
Jak działa kolektor słoneczny
Jak dobrać moc cieplną kotła węglowego

0 komentarze:

Prześlij komentarz