Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

Ostateczna moc kotła węglowego powinna być dobrana przez specjalistę w tej dziedzinie i podparta odpowiednimi kalkulacjami. Jednak na potrzebę wstępnego rozeznania się w cenach kotłów możemy uprościć obliczenia i sami określić orientacyjną moc kotła.

Przede wszystkim należy zdecydować, czy kocioł będzie służył jedynie do ogrzewania pomieszczeń, czy również do ciepłej wody użytkowej.

Moc cieplna kotła do ogrzewania pomieszczeń

W przypadku, gdy kocioł węglowy służy jedynie do ogrzewania wnętrza domu jego moc musi równoważyć straty ciepła domu. Przyjmuje się następujące przedziały strat dla domów w zależności od technologii budowania:

- 120 - 200 Watów / metr kwadratowy - domy bez izolacji cieplnej
- 90 - 120 Watów / metr kwadratowy - stare domy z izolacją
- 60 - 90 Watów / metr kwadratowy - domy nowoczesne o dobrych oknach i szczelnej izolacji

Moc kotła liczymy po prostu równaniem:

Moc kotła [kW] = Straty ciepła * Powierzchnia * 1 000

Na przykład dla nowego domu o powierzchni 160 metrów kwadratowych, moc kotła musiałaby być na poziomie 12-14 kilo Watów (kW).

Moc kotła do ogrzewania pomieszczeń i c.w.u.

W przypadku, gdy kocioł węglowy ma być też używany do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, jego moc musi być odpowiednio większa, aby sprostać zapotrzebowaniu na dodatkowe ciepło. Korzystając z kotłów jednofunkcyjnych, które podgrzewają wodę w bojlerze, możemy posłużyć się poniższym wzorem, aby obliczyć czas potrzebny na podgrzanie całego bojlera:

Czas [s] = (Ciepło właściwe wody * różnica temperatur * masa wody) / Moc kotła

Ciepło właściwe wody jest stałe i wynosi 4,2 kJ/(kg*K), jako różnicę temperatur możemy przyjąć 40 stopni, waga wody - dla 200 litrów będzie to 200 kg. Zakładając moc kotła na poziomie 15kW obliczenia wyglądałyby następująco:

Czas [s] = (4,2 * 40 * 200) / 15 = 2240 sekund, czyli 37 minut.

Jest to czas potrzebny na podgrzanie wody z temperatury początkowej równej 10 stopni, czyli takiej jak z sieci. Zazwyczaj jednak woda w kotle już ma jakąś temperaturę, ponieważ kocioł chodzi cały czas. W takim wypadku jeżeli na przykład nagle wykorzystamy 100 litrów wody (cała pojemność wanny przy założeniu wymieszania wody z wodą zimną), wtedy czas ogrzania brakującej wody z bojlera wyniósłby 16 minut. W takim przypadku moc równa 15 kW jest wystarczająca.


Podsumowując, w przypadku nowoczesnego domu o powierzchnii 160 metrów kwadratowych, z bojlerem na c.w.u. o pojemności 200 litrów kocioł o mocy 15 kW w zupełności wystarczy.

Zobacz też:
Jak działa centralne ogrzewanie
Zalety i wady ogrzewania podłogowego
Jak działa ogrzewanie podłogowe
Jak działa kolektor słoneczny

2 komentarze:

Krzysztof Lis pisze...

Jest to bardzo uproszczona metoda obliczania mocy kotła i w mojej opinii ryzykowna. Ryzykuje się sporym przewymiarowaniem kotła, na przykład o 1/3, co przyczyni się do jego szybszego zużycia, pogorszenia sprawności, no i przede wszystkim do przepłacenia za kocioł i grzejniki.

Zamiast tego lepiej dokładnie przeliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło, są do tego wyspecjalizowane i darmowe programy.

Mikee pisze...

Witam.
Przeszukiwałem sieć w poszukiwaniu dobrego bloga dotyczącego branży grzewczej. Cieszę się, że tu trafiłem. Na pierwszy rzut okiem zawiera rzetelne informacje. Faktycznie dobór kotła centralnego ogrzewania ma duże znaczenie... Dobry artykuł.

Prześlij komentarz