Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

8 sie 2010

Łąka na dachu

Mieszkanie pod trawiastym dachem to marzenie wielu miłośników natury. Łąki na dachach popularny widok głównie w Norwegii u nas na razie rzadko są spotykane. W Polsce zielone zagajniki na domach można zobaczyć przeważnie na wsiach, u północnych sąsiadów także w miastach, na przystankach autobusowych, zabudowaniach fabrycznych, kulturowych, sklepach i pensjonatach.
Aby stworzyć na dachu miły zagajnik można zastosować systemowe rozwiązania, które umożliwia wysoko rozwinięta w tej dziedzinie technologia. Chętnie sadzi się zioła, trawy, barwne kwiaty, a nawet krzewy i drzewa.
Dachy pokryte florą zapewniają dobrą izolację akustyczną, termiczną, zwiększają trwałość dachu, dzięki ochronie przed nadmiernym nagrzewaniem latem, zalegającym śniegiem i lodem, gradobiciem, wichurami. Dodatkowo roślinność wiąże substancje szkodliwe z powietrza, oczyszcza go z pyłów, nawilża. Co istotne zatrzymuje w dużej mierze opady, zmniejsza możliwość zalania. Z uwagi na świetną izolację termiczną, redukuje koszty poniesione za ogrzewanie.
Aby stworzyć własną łąkę na dachu warto odwiedzić wyspecjalizowane firmy zajmujące się systemami ogrodów ekstensywnych i intensywnych przeznaczone do dachów płaskich i spadzistych do kąta nachylenia 35 stopni.

Konstrukcja tradycyjnego zielonego pokrycia składa się z: warstwy spodniej dachu, konstrukcji przeciw obsuwaniu się ziemi, ziemi, trawy, siatki i kory.
Na spód (pułap) stosuje się nieprzemakalną membranę oporną na działanie kwasów i grzybów, zapobiegającą przerastaniu korzeni.
Drewniane ramy zabezpieczają przed osuwaniem się ziemi ze spadzistych dachów. Elementy poziome od jednej połaci dachu do drugiej pozwalają uzyskać obraz "pływającej" konstrukcji, która nie blokuje spływaniu wody.
Ziemia powinna składać się z mieszanki torfu, nawozów NPK, drobnego żwiru i piasku. Ważne, by została równomiernie rozłożona na całej powierzchni dachu.
Trawa stanowi bazę zielonego pokrycia dachu. Gatunek traw najlepiej wybrać taki, który rośnie w okolicy domu, ewentualnie można urozmaicić go zakupionymi nasionami innego gatunku. Istnieje też możliwość nabycia gotowych mieszanek nasion, a nawet maty roślinnej.
Siatka ułożona ponad warstwę ziemi istotna jest głownie na powierzchniach narażonych na działanie wiatru, zwłaszcza dotyczy to grzbietu dachu.
Kora miała większe znaczenie w tradycyjnych metodach trawiastego pokrycia dachów. Doskonale stabilizowała okap, dziś ma większe znaczenie estetyczne.

Więcej informacji:
http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/trawnik-kwietna-laka-moze-zagajnik_65021.html
http://www.studioatrium.pl/Zielone-dachy,281.html

0 komentarze:

Prześlij komentarz