Blog budowlany

Prywatny blog budowlany - porady dotyczące budowy domu, wykończenia wnętrz, projektowania i pielęgnacji ogrodu.

W poprzednim poście pisaliśmy o tym od czego zależy wybór pokryć dachowych, teraz postaramy się przybliżyć jakie są podstawowe rodzaje pokryć i jakie są ich wady i zalety.

Wzbierając konkretne pokrycie dachowe powinniśmy pamiętać, że cena za m2 pokrycia, to nie wszystkie koszty, które poniesiemy przy kładzeniu dachu. Do kosztu dochodzi cena akcesoriów i materiałów wykończeniowych. Zależna jest ona od stopnia skomplikowania dachu. Dla najbardziej skomplikowanych (o wielu płaszczyznach i załamaniach) koszt tego typu materiałów może przekroczyć nawet koszt samego pokrycia. Nie zapominajmy też o samej więźbie dachowej i izolacji oraz oczywiście o kosztach prac dekarskich i ewentualnych obróbkach blacharskich.

Dachówki ceramiczne

Dachówka ceramiczna - pokrycie dachoweDachówka ceramiczna to jeden z najstarszych rodzajów pokrycia dachowego. Małe rozmiary dachówki umożliwiają położenie jej nawet na najbardziej skomplikowanych dachach, co może też obniżyć koszt samych materiałów, jak że powstaje dużo mniej odpadów niż na przykład w przypadku blachy. Dodatkową zaletą jest mniejsze ryzyko zerwania całego dachu w przypadku terenów o większym natężeniu wiatru i częstszym występowaniu nawałnic oraz duża trwałość tego typu pokryć. Dachówki ceramiczne są jednak dość ciężkie, co trzeba uwzględnić przy projektowaniu fundamentów i więźby dachowej. Ich cena również może przekroczyć koszty blachy, szczególnie w przypadku prostych dachów.

Zobacz też: http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/116/Dachowka-ceramiczna-czy-blachodachowka-Co-wybrac/

Dachówki cementowe

Dachówki cementowe są bardzo podobne do ceramicznych i łatwo je pomylić. Jako rodzaj pokrycia mają też takie same wady i zalety, wykonane są jedynie z innych materiałów.

Zobacz też: http://www.spytajfachowca.pl/pytanie/117/Dachowka-ceramiczna-czy-cementowa/

Blachy płaskie, trapezowe, blachodachówki

BlachodachówkaAlternatywą dla dachówek na pokrycie dachu są blachy. Mogą być płaskie lub różnie profilowane, a nawet poprzez odpowiednie wytłoczenia przypominać kształtem dachówkę (blachodachówki). Sprzedawane są w dużych arkuszach, przez co mogą być szybsze w montażu w przypadku dachów o prostej budowie, a dużo trudniejsze w obróbce i zakładaniu w przypadku dachów skomplikowanych. Wtedy dochodzi dużo pracy związanej z obróbką blacharską oraz powstaje sporo odpadów. Zaletą blachy jako pokrycia dachowego jest jej niska cena oraz niewielka waga, co pozwala zaoszczędzić na fundamentach czy więźbie dachowej.

Dachówki bitumiczne

Dachówka bitumicznaDachówki bitumiczne, zwane też gontami bitumicznymi to odpowiednio ukształtowane i uprofilowane płaty papy asfaltowej, które wyglądem przypominają płaskie dachówki ceramiczne. Ich zaletą jest niewielka masa i łatwy transport oraz duża elastyczność oraz łatwość w obróbce, co pozwala na formowanie z nich nawet najbardziej skomplikowanych dachów i krzywizn.

Papa

Papa asfaltowa ze względu na relatywnie mało estetyczny wygląd najczęściej stosowana jest na dachach płaskich. Niewątpliwą zaletą jest niska cena i łatwość obróbki. Wadą - niska trwałość i podatność na łatwe przerwania.

Dachy drewniane

Na koniec pozostają naturalne pokrycia dachów. Do najczęściej stosowanych należą gonty drewniane. Mają one kształt klina i są wykonane z drewna sosnowego, świerkowego bądź jodłowego. Są łatwe w montażu nawet na najbardziej skomplikowanych dachach. Są niestety dość ciężkie i wyglądem nie zawsze pasują do projektowanego budynku.

Zobacz też - jak wybrać pokrycie dachowe »

1 komentarze:

Patryk pisze...

Tego właśnie szukałem, dzięki za profesjonalną poradę

Prześlij komentarz